Кой е изобретателят на прозрачното тиксо?
Историята на този задължителен за домовете ни аксесоар е свързан с личността на американския инженер Ричард Дрю Тогава той е работил в компанията “Minnesota Mining and Manufacturing”, по-късно известна като „3M”. Ричард Дрю е роден в Сейнт. Пол, Минесота, през 1899 година. Той прекарва една година в Университета на Минесота след което решава да прекъсне обучението си в университета.
Откъде е дошла нуждата от прозрачното тиксо?
През 1920-та година, боядисването на коли в 2 цвята е било изключително популярно, но и трудно постижимо за автомобилните бояджии. Oказва се, че процеса на разграничаване на тези слоеве не е ефективен и това е доста трудна задача, като хартията, която се използва тогава за тази цел оставя неизменно отпечатъци от лепило. За да постигнат същия ефект, но без толкова много работа, бояджии и механици тествали различни методи. За съжаление, техните опити били повече от неуспешни. Ричард Дрю решава да отстрани този проблем и започва да експериментира с друг вид хартия и лепилото, което неговия работодател използва за шкурката, за да създаде първото тиксо в света, което остава непроменено и до днес.
Какво направил Дрю?
Една от отговорностите на Дрю към 3M била да доставя мостри на шкурки на локални автомобилни сервизи за тестове. Често при доставките той дочувал работниците да се оплакват от трудностите, които възникват, когато се използва лепило при боядисване.Дошла му идея да създаде тиксо, което ще се залепва здраво, но въпреки това няма да оставя остатъци, след като се отлепи. За начало Дрю започнал с лепилото, което 3M използвали при изработката на шкурки. Отнело му около 2 години експериментиране с различни видове лепило, докато постигне правилната комбинация. Така, през 1925г. се родило популярното тиксо “Scotch Tape”.
Как се е появило прозрачното тиксо?
Успеха на прозрачното тиксо позволил на Дрю да се изкачи в йерархията на 3M. През 1929 година, неговата позиция на технически директор на производствената лаборатория му позволила да преследва друга идея. Целофана току що бил измислен и бил използван за опаковка на хранителни продукти от продавачите. Въпреки това, нямало подходящ начин целофана да се залепи с тиксо, защото непрозрачният гръб на тиксото развалял вида. Дрю разработил тиксо, което използвало за гръб на тиксото целофан. Екипа изработил нов тип лепило и преработили оборудването, за да изпълнят задачата си. Така се появило прозрачното тиксо, което много от нас използват за различни цели в дома си. Благодарение на неговите усилия, сега имаме възможност да използваме това тиксо при пакетиране на колети, боядисване и много други дейности, които се ограничават само с въображението ни.
Видове тикса които съществуват днес.
Акрилно тиксо
Акрилното тиксо е предпочитано решение за опаковане на стоки с дълъг срок на годност. Недостатъкът му е, че се нуждае от повече време, за да постигне максимална здравина на залепването. Трудно се залепя върху пластмасови основи и оставя следи след отлепване. Въпреки това акрилното тиксо е едно от най-използваните в индустрията.
Еко-солвент тиксо
Еко-солвент тиксото по-бързо постига окончателна здравина на залепване. Подходящо е за опаковане на продукти с дълъг срок на годност.
Хотмелт тиксо
Можете да използвате хотмелт тиксо върху леко влажни или замърсени повърхности. То е с много добра себестойност на опаковката. Недостатъците му са, че не е устойчиво на стареене (но е по-добро от солвент тиксото) и оставя лепкави следи след отлепяне.
Солвент тиксо
Солвент тиксото е идеално за опаковки от рециклирана хартия и велпапе. Има ниска устойчивост на стареене, UV лъчи и влажност.
Кой е изобретателят на прозрачното тиксо?
Откъде е дошла нуждата от прозрачното тиксо?